top of page
Kaip atliekama prostatos brachiterapija

Gydymo procesas nuo A iki Z

 

Kad gydymo procesas butų efektyvus, reikalingas daugiapakopis ligonio ir gydytojų pasiruošimas, kurio metu įvertinamos visos galimos rizikos, galimi gydymo rezultatai, komplikacijų tikimybė.

 

Kad būtų paprasčiau suprasti prostatos brachiterapijos procesą, visas gydymo planas pateikiamas žingsnis po žingsnio. 

 

 

  • Nustačius mažos rizikos prostatos vėžį ir Prostatos Vėžio Gydymo Komisijos konsultacijos metu ir pasirinkus žemos dozės prostatos brachiterapija I-125 implantais, Jums gali tekti atlikti dubens srities magnetinio rezonanso tyrimą (MRT), kad gydytojas galėtų atmesti naviko plitimą už prostatos ribų. Šis etatpas atliekamas 1-2 mėnesiai iki prostatos brachiterapijos.

 

  • Gydymas pradedamas nuo jūsų prostatos tūrio, pozicijos, formos nustatymo ultragarso davikliu. Šis etapas atliekamas kelios savaitės ar dienos prieš brachiterapiją. Tai reikalinga, kad gydytojas žinotų kiek ir kokio aktyvumo implantų reikia užsakyti procedūrai.

 

  • Atvykstate į ligoninę dieną prieš procedūrą, pasiruošimui.

     Pasiruošimą  sudaro:

  1.      specialių preparatų gėrimas storosios žarnos išvalymui

  2.      valomoji klizma vakare ir procedūros dienos rytą

  3.      tarpvietės skutimas, tačiau jau galima atvykti tarpvietę nusiskutus namie.

 

  • Dieną prieš arba prostatos brachiterapijos dienos ryte, jus konsultuos gydytojas terapeutas, kuris jus apžiūrės, įvertins ar nesergate ligomis, kurios galetų sunkinti prostatos brachiterapijos procedūros atlikimą. 

 

  • Dieną prieš ir ryte prieš prostatos brachiterpiją skiriama po tabletę antibiotikų, esant reikalui raminamųjų vaistų. 

 

  • Anesteziologas įvertinęs jūsų būklę, rekomenduos anestezijos būdą, kuris gali būti bendrinė (procedūros metu jūs miegate), arba spinalinė nejautra (į stuburo smegenų dangalus suleidžiama vaistų, todėl jūs nejaučiate nieko nuo juosmenssrities iki kojų pirštų). Metodo pasirinkime dalyvaujate ir jūs. Kadangi procedūrą reikia atlikti labai preciziškai, milimetro tikslumu, rekomenduotina bendrinė nejautra.

 

  • Į palatą atnešami drabužiai, kuriais apsirengiate prieš prostatos brachiterapiją. Tada jūs palydimas ar nuvežamas į operacinę. Operacinėje esate paguldomas vadinamoje litotominėje padėtyje:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Atliekamas suplanuotas anestezijos būdas, į šlapimo pūslę, per varpą, įvedamas šlapimo kateteris.

  • Į tiesiąją žarną įvedus ultragarso daviklį apžiūrima ir įvertinama prostata, atliekami ultragarso vaizdų ir kompiuterinės brachiterapijos planavimo sistemos kalibravimo darbai, užfiksuojami prostatos pjūviai kas 5mm, kurie reikalingi dozimetriniam planavimui.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Medicinos fizikas rengia planą, skaičiuoja, planuoja, kokio skaičiaus adatų reiks ir kuriose vietose adatas reiks įdurti per tarpvietę į prostatą. Adatų pagalba, į prostatą bus įterpiami I-125 implantai. Kiek implantų ir kurioje vietoje tiksliai jie bus įterpti skaičiuojama, nustačius adatų dūrimo vietas. Gydytojui onkologui radioterapeutui įvertinus planą, pereinama prie intervencinės procedūros dalies.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Naudojant specialų skaičiais ir raidėmis sužymėtą tinklelį, gydytojas onkologas radioterpeutas ultragarso kontrolėje suduria adatas į suplanuotas prostatos vietas. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Kitame etape, naudojant specialų aplikatorių, kuris yra prijungiamas prie kiekvienos adatos palaipsniui, laikantis paskaičiuoto dozimetrinio plano, I-125 implantai įterpiami į prostatą. Visas procesas yra kontoliuojamas realiuoju laiku, ultragarso kontrolėje. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Atlikus visų reikiamų implantų įterpimą, ant tarpvietės uždedamas sapudžiamasis, atliekama dubens srities rentgenograma, kad būtų galima suskaičiuotį kiek implantų yra implantuota ir ar skaičius sutampa su dokumentuotu implantų skaičiumi.

 

  • Jūs išbudinamas po anestezijos ir pargabenamas į savo palatą, kurioje turėsite likti iki ryto. Kateteris šlapimo pūslėje paliekamas iki kitos dienos, todėl galite jausti nedidelį diskomfortą. Valgyti neleidžiama iki ryto. 

 

  • Ryte slaugytoja ištraukia šlapimo katerį, nuimamas spaudžiantis tvarstis.

 

  • Laukiama, kol jūs pasišlapinsite pats, todėl reikia gerti didesnį skysčių kiekį. Šlapimas gali kraujingas, bet nereikia nusigąsti, tai gali pasitaikyti. 

  • Radiacinės saugos spacialistas atlieka dozimetrinius matavimus, ir jei radiacija, kuri sklinda nuo jūsų 1m atstumu neviršija nustatytos leistinos normos, esate išrašomas namo.

 

Nesant gydymo komplikacijų, gydytojas paaiškina kaip reikia elgtis, kokio rėžimo laikytis, kokius medikamentus vartoti ir įteikia dokumentus: 

         1. Gydymo išrašas, kuriame yra jūsų ligos anamnezė, atliktų tyrimų rezultatai prieš procedūrą, procedūros                      aprašymas, rekomendacijos. Jei jums reikalingas nedarbingumo pažymėjimas, būtinai informuokite gydytoją.

             Apie rekomendacijas po brachiterapijos, plačiau galite paskaityti paspaudę 

 

         2. Radiacinės saugos instrukcija- kokių taisyklių ir kiek laiko laikytis, kad nebūtume pavojingas aplinkiniams.

         3. Implantacijos kortelė- įrodymas, kad jums yra atlikta brachiterapijos procedūra, kiek I-125 implantų yra                        implantuota. Šią kortelę rekomenduotina turėti su savimi, jei ketinate keliauti, nes oro uoste davikliai gali                      užfiksuoti implantus, todėl kaip įrodymą pareigūnui reiks parodyti implantacijos kortelę bei radiacinės saugos                instrukciją. 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page