top of page

Vaistai naudojami po prostatos brachiterapijos

 

Ligoniams, kuriems atliktas prostatos vėžio gydymas, taikant brachiterapiją, ankstyvuoju laikotarpiu gali atsirasti spindulinių reakcijų. Jų sukeltų simptomų pašalinimui ar sumažinimui gali būti vartojami tam tikri medikamentai.

Kokius medikamentus ir kodėl Jums reikia vartoti pasakys Jūsų gydytojas konsultacijos metu.

Apie galimus vartoti medikamentus plačiau pateikiama žemiau esančiuose aprašymuose.

Tamsulosinas

Tamsulosinas yra alfa adrenoreceptorių antagonistas. Jis mažina prostatos ir šlaplės raumenų tonusą, todėl lengvina šlapimo tekėjimą šlaple ir šlapinimąsi. Tamsulosinu dažnai yra gydomi gerybinio prostatos padidėjimo (hiperplazijos) sukelti simptomai: šlapinimosi pasunkėjimas, šlapimo lašėjimas, staigus ir stiprus varymas šlapintis, dažnas šlapinimasis naktį bei dieną. Kadangi brachiterapijos metu yra traumuojama prostata, ji gali paburkti nuo implantų skleidžiamos spinduliuotės, tamsulosino vartojimas sumažina atsiradusius šlapinimosi sutrikimus.

Tamsulozinas gali daryti įtaką kitų vaistų veikimui. Šie vaistai taip pat gali turėti įtakos tamsulozino veikimui. Tamsulozinas gali sąveikauti:

-  su skausmą malšinančiu ir uždegimą mažinančiu vaistu diklofenaku. Šis vaistas gali greitinti tamsulozino šalinimą iš organizmo, todėl trumpėja tamsulozino veikimo laikas;

-  su kraujo krešumą mažinančiu vaistu varfarinu. Šis vaistas gali greitinti tamsulozino šalinimą iš organizmo, todėl trumpėja tamsulozino veikimo laikas;

-  su kitu alfa 1 adrenoreceptorių blokatoriumi. Vartojant kartu gali dar labiau sumažėti kraujospūdis, sukeldamas galvos svaigimą arba apkvaitimą;

-  ketokonazolu, vaistu grybelių sukeltoms odos infekcijoms gydyti. Šis vaistas gali sustiprinti tamsulozino poveikį.

 

Įprastinė dozė ‑ 1 kapsulė per parą po pusryčių ar po pirmojo dienos valgio. Visą kapsulę reikia nuryti stovint arba sėdint (gerti gulint negalima), užgeriant stikline vandens. Svarbu, kad kapsulės netraiškytumėte ir nekramtytumėte, nes tai gali turėti įtakos tamsulozino veikimui.

 

Po prostatos brachiterapijos tamsulosinas skiriamas vartoti 1mėn. laiko, bet išliekant šlapinimosi sutrikimų, jo vartojimas gali būti pratęstas iki 3mėn.

 

Jei išgėrę jaučiate galvos svaigimą, bendrą silpnumą, vaistą reiktų vartoti vakare.

 

Žoliniai preparatai

Brachiterapijos sukeltų šlapinimosi sutrikimų gydyme gali būti vartojami ir specialūs žoliniai preparatai, kurie gali palengvinti simptomus.

širdažolių žolės, gelsvių šaknų, rozmarinų lapų pagamintas preparatas Canephron yra skirtas lengviems apatinių šlapimo takų uždegimo sukeltiems negalavimams gydyti,  o taip pat inkstų akmenų susidarymo profilaktikai.

Jis tinka ir spinduliuotės sukeltiems šlapinimosi sutrikimams gydyti, kartu su kitais medikamentais.

Tai tradicinis augalinis vaistinis preparatas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu.

Įprastinis gydymas šiuo preparatų turėtu trukti mažiausiai 1mėn. laiko, vartojant po 2  tabletės 3 kartus per parą.

Preparato nereikėtų vartoti :

jei skrandyje yra opų ar padidėjęs jautrumas širdažolių žolei, gelsvių šaknims, rozmarinų lapams ar vienai iš preparato sudedamųjų dalių;

- jeigu sutrikusi inkstų funkcija;

- sergant inkstų uždegimu;

- esant edemai dėl sutrikusios širdies ar inkstų funkcijos;

 

Gydymas šiuo žoliniu preparatu yra efektyvus, tik vartojant su kitais medikamentais.

Petražolių arbata

Šis liaudiškas gydymo metodas dažnai yra efektyvus šlapinimosi sutrikimų mažinimui, derinyje su kitais vaistais.

Petražoliu arbata dažnai naudojama kaip gydymo kitais vaistais priedas:

Petražolių arbata skatina šlapimo išsiskyrimą

Valo šlapimo takus

Padeda esant inkstų akmenligei.

 

Petražolės šaknų ir lapų užpilą reiktų vartoti taip: po 1 arbatinį šaukštelį smulkiai supjaustytų lapų ir šaknų užpilti 1 stikline verdančio vandens, šiltai apvynioti indą, palikti nusistovėti 2-3 valandoms ir perkošti. Gerti mažais gurkšneliais po 1 stiklinę 3 kartus per dieną, likus valandai iki valgio.

Diklofenakas

Esant labiau užsitesusioms spindulinėms reakcijoms, kai ryškesni šlapinimosi sutrikimai, gydytojas gali rekomenduoti stipresnį prieš uždegiminį gydymą. Vienas iš vaistų- tai nesteroidinis vaistas nuo uždegimo diklofenakas. Įprastai jis naudojamas rektalinių žvakučių forma, nes turi vietinį bei sisteminį priešuždegiminį poveikį.

 

Diklofenako vartoti negalima:

jei yra alergija veikliajai medžiagai  ar bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);

-  esant nurodymams  apie praeityje buvusias alergines reakcijas, pvz.,  astmos priepuolius, slogą ar odos reakcijas po acetilsalicilo rūgšties arba NVNU vartojimo;

-  esant kraujodaros sutrikimams, kurių kilmė nevisiškai nustatyta;

-  kai jums nustatyta aktyvi  skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opa (pepsinės opos) arba kraujavimas, arba jei praeityje tai pasikartojo du kartus;

-  jei jums praeityje buvo kraujavimas iš virškinimo trakto arba perforacija (prakiurimas), susijusi su NVNU vartojimu;

-  jei jums buvo kraujo išsiliejimas galvos smegenyse ar kitoks aktyvus kraujavimas;

-  jei sergate sunkiomis inkstų ar kepenų ligomis;

-  jei sergate sunkia širdies liga (širdies nepakankamumu);

-  jeigu Jums nustatyta širdies liga ir (arba) galvos smegenų kraujagyslių liga, pavyzdžiui, jeigu Jūs patyrėte širdies smūgį, insultą, „mikroinsultą“ (praeinantį smegenų išemijos priepuolį) arba Jums buvo užsikimšusios širdies ar galvos smegenų kraujagyslės, arba Jums buvo atlikta operacija siekiant išvalyti arba šuntuoti užsikimšusias kraujagysles;

-  jeigu Jums yra arba anksčiau buvo sutrikusi kraujotaka (periferinių arterijų liga);

 

Kraujavimo iš skrandžio arba žarnyno, išopėjimo ir perforacijos rizika jums didesnė, jei:

-  vartojate didesnę dozę,

-  jums praeityje buvo opa, ypač jei anksčiau buvo opos komplikacijų – kraujavimas arba perforacija (žr. skyrių „Dicloberl negalima vartoti“),

-  jautėte praeityje šalutinį poveikį skrandžiui arba žarnynui,

-  esate senyvo amžiaus,

-  vartojate kitus vaistus, kurie gali padidinti išopėjimo arba kraujavimo riziką.

 

Niekada nepradėkite vartoti preparato pats, nepasitaręs su gydytoju.

Antihemarojiniai preparatai

Esant tiesios žarnos spindulinių reakcijų, tokių kaip skausmas tuštinantis, tempimo, deginimo jausmas, galimas antihemarojinių preparatų vartojimas, kurie savo sudėtije turi fluokortolono pivalato ir lidokaino hidrochlorido.

Veiklioji medžiaga fluokortolono pivalatas priklauso kortikosteroidų grupei. Ji slopina medžiagų, sukeliančių uždegimą Jūsų organizme, gamybą. Tai palengvina šiuos negalavimus: tinimą, niežulį, deginimo pojūtį.

Lidokaino hidrochloridas priklauso vietinių anestetikų grupei. Vartojimo vietoje ji sukelia nejautrumą. Tai palengvina šios vietos skausmą ir niežulį.

Šių preparatų derinys naudojamas vietiškai, rektalinių žvakučių pavidalu įvedant į tiesiąją žarną.

Taip yra mažinamas kraujagyslių mazgų aplink išangę padidėjimas, o svarbiausia tiesiosios žarnos gleivinės uždegimas, kuris gali būti sukeltas po radioaktyviųjų I-125 implantų įterpimo į prostatą.

Preparatas įprastai yra naudojamas vieną arba du kartus per parą – rytą ir vakare. Vėliau, simptomams palengvėjus, dažnai pakanka vienos žvakutės kas antrą parą.

 

Prepratas turi būti naudojamas tik po konsultacijos su brachiterapiją atlikusiu gydytoju.

bottom of page